Elektri ning gaasi turuhindade võrdlus 2021 – elektrimüüjate hinnad erinevad kuni 22% ning gaasimüüjate hinnad kuni 32%

Elektri ja gaas turuhindade võrdlus 2021

Elekter ja gaas on kõigil teenusepakkujatel sama kvaliteediga ning seetõttu on mõistlik langetada valik tootetingimuste, tootmisviisi ja soodsama hinna järgi. Tarbijavõrdlusportaalid elektrihind.ee ning gaasihind.ee on erinevate pakkujate hindu võrrelnud juba 9 aastat. Toome siinkohal välja erinevate teenusepakkujate pakettide hinnad, et igaüks saaks võrrelda neid enda teenusepakkuja hindadega. Elektri ning gaasi hindade võrdlemine ja müüja vahetamine võtab aega 10 minutit ning teenusepakkujat saavad vahetada kõik jaekliendid igal ajahetkel.

Üle-eestiliselt pakub elektrit 6 müüjat ning valida saab erinevate pakettide vahel, enamlevinud on börsipakett ning fikseeritud pakett. Viimase puhul fikseeritakse elektri hind enamasti 12 kuuks tähtajalise lepinguga. Elektrihind.ee võrdlus näitab, et hetkel on aastane hinnaerinevus kõige kallima ning kõige odavama börsipaketi vahel 26 € (8%) fikseeritud pakettide erinevused on aga isegi 72 € (22%). Elektri hind sõltub ka selle tootmisviisist ehk kas tegemist on taastuvatest või taastumatutest allikatest toodetud elektriga, enamus tootjaid pakub mõlemat varianti.

Gaasi pakub täna üle-eestiliselt 4 müüjat ning paketid jagunevad muutuv, fikseeritud ja gaasibörsiga seotud pakettideks. Gaasihind.ee võrdlus näitab, et hetkel on hinnaerinevus kõige kallima ning kõige odavama muutuvpaketi vahel 98 € (32%), fikseeritud pakettide hinnaerinevus on 61 € (20%), börsipakette tingimused on samad.

Milline on hetkel soodsaim elektripakett?

• Soodsaim börsipakett, Eesti keskmise tarbija näitel, on 220 Energia pakett, mille kulu oleks 320 eurot aastas (marginaaliga 0.189 s/kWh, kuutasu 0 €). Sarnasesse suurusjärku jäävad veel ka Alexela, Elektrumi, Eesti Gaasi ja VKG paketid – need olid aasta lõikes üksnes mõned eurod 220 Energia omast kallimad. Osadel neist on paketi sees ka ühine arveldus Elektrilevi võrguteenusega. Kõige kallim pakkujatest on Eesti Energia, mille börsipaketi kulu oleks 346 eurot aastas. See on soodsaimast pakkujast 26 eurot kallim ja mõjutatud ennekõike 1,99-eurosest fikseeritud kuutasu komponendist. Peab arvestama, et kuna Eesti Energial pole läbipaistvat hinnastamist ning hind sõltub tarbijast, siis võib see erineda võrdluses kasutatud hinnast.
• Fikseeritud hinnaga pakettidest on soodsaim 220 Energia pakett, mille aastane hind on 323 eurot (päevane tariif 10.9 s/kWh, öine 7.8 s/kWh). Fikseeritud hinnaga pakettidest aga kõige kallim on Eesti Energia pakett aastase kuluga 395 eurot. See on aga kõige soodsamast paketist 72 euro võrra kallim. Tasub tähele panna, et Eesti Energia ja Eesti Gaasi soodsamad paketid on 36 kuuks fikseeritud, Elektrumil 24 kuuks ja 220 Energial, Alexelal ja VKG-l 12 kuuks. Hea on teada, et eratarbija saab Eestis fikseeritud lepingud vajadusel tasuta ennetähtaegselt lõpetada.
• Kui võrrelda tänaseid fikseeritud elektripakette eelmisel aastal 2020 novembril saada olnud pakettidega, siis on hinnakasv 53%. Kui aasta tagasi oli soodsaim fikseeritud pakett 209€ aastas, siis hetkel on soosaim pakett samadel alustel 320€ aastas.

Kes pakub Eestis gaasi kõige soodsamalt?

• Eesti keskmise tarbija näitel pakub soodsaimat muutuvpaketti Eesti Gaas aastase kuluga 304 eurot (gaasihind 4.76 senti/kWh). Kõige kallim pakett on Energate’il kuluga 403 eurot aastas. See hind on soodsaimast variandist 98 eurot kallim. Börsihinnaga pakette pakuvad täna turul üksnes Alexela ja 220 Energia ja sama hinnaga ning need on sarnased muutuvpakettidega ning muutuvad igakuiselt.
• Fikseeritud hinnaga pakettidest on soodsaim Eesti Energia pakett aasta kuluga 304 eurot (gaasihind 4.75 senti/kWh). Hetkel pakub fikseeritud pakette ainult kaks gaasimüüjat (220 Energia ja Eesti Energia), kallim neist on 220 Energia pakett on aasta kuluga 365 eurot, olles soodsaimast 61 eurot kallim.
• Kui võrrelda tänaseid fikseeritud gaasipakette eelmisel aastal 2020 novembril saada olnud pakettidega, siis on hinnakasv lausa 164%. Kui aasta tagasi oli soodsaim fikseeritud pakett 115€ aastas, siis hetkel on soosaim pakett samadel alustel 304€ aastas.

Kuidas käib elektri- ja gaasimüüja vahetamine?

Elektri- kui ka gaasimüüja vahetamise protsess on suurematel müüjatel veebipõhine, võtab aega kümme minutit ja on tarbijatele tasuta. Vahetusprotsessiga ei teki elektri- või gaasitarne katkestusi ning uus müüja lõpetab vana lepingu tarbija eest ise. Müüja vahetus toimub enamasti järgmise kuu algusest, aga hiljemalt ülejärgmise kalendrikuu vahetumisel.

Elektrihind.ee ja gaasihind.ee kuuluvad Võrdle.ee võrdlusportaalide võrgustikku, mis aitavad Eesti inimesel teenuste valimisel paremaid otsuseid teha. Tegevust alustati 2012.a elektrituru avanemisel elektripakettide võrdlemisega, siis laieneti liiklus- ja kaskokindlustuse valdkonda ja 2019 jaanuarist avati Eesti esimese finantsinspektsiooni poolt litsentseeritud väikelaenude maaklerteenus. Täna aitame iga kuu kümneid tuhandeid Eesti inimesi enda teenusevaliku tegemisel.

Avaldatud:
21 September, 2021

Märksõnad:
, , , , , ,

« Kõik postitused

Elektrihind.ee on Konkurentsiameti usaldusmärgisega võrdlemisvahend.
{{ 'nl_slogan' | translate }}
{{ 'nl_help' | translate }}
{{ 'nl_agreed_require' | translate }}

{{ 'nl_thanks' | translate }} {{ 'nl_thanks_close' | translate }}

Meid on kajastanud

© 2024 Elektrihind.ee

[email protected]