Õhk-vesi soojuspump

Leiame sulle parimad õhk-vesi soojuspumpade pakkujad.

Valikus tuntud kaubamärgid

AlphaInnoTec soojuspump
Stiebel Eltron
Samsung
Panasonic
Cooper&Hunter

Õhk-vesi soojuspumba plussid ja miinused

Õhk-vesi soojuspump on enamike kodude jaoks suurepärane aastaringne lahendus. See investeering tasub ennast väga ruttu ära. Madalate temperatuuridega süsteemides (põrandaküte ja veemahukas radiaatorküte) on sääst küttekuludelt ligi 60%.

Õhk-vesi soojuspumba suurimaks eeliseks maakütte ees on tema märgatavalt väiksem paigalduskulu. Võrreldes maaküttega ei kaevata su krunti üles ja hilisem haljastuskulu jääb olemata. Õhk-vesi soojuspumba puhul jääb ainukeseks häirivaks elemendiks ventilaatorikast maja seinal. Peate kaaluma kas peaaegu olematu müra, aga siiski pisike müra, hakkab teid tulevikus häirima või mitte.

Soodsam hind ei tähenda aga järeleandmist soojuse tootmisel. See kütab või jahutab elamispinda temperatuurivahemikus -20 kuni +40 kraadi. See on nivoo, millega oleme Eesti kliimas harjunud. 

Käredama pakasega, kui temperatuurid langevad -25 kraadini ja  allapoole, võib sul vaja minna lisakütet. Kui sul aga on juba hädapärast mõni elektriradiaator või kamin-ahi lisaks, siis ei pea sa väga muretsema.

Ohk-vesi-soojuspump-LWAvalispaigaldus-1446x1536

Õhk-vesi soojuspumba tööpõhimõte

Õhk-vesi soojuspump on süsteem, mille puhul kogutakse maja küttesüsteemile edastatav soojusenergia meid ümbritsevast välisõhust ning edastatakse vesikütte süsteemi – radiaatorküttele või põrandaküttele. Süsteem on sarnane õhksoojuspumbale, ainuke erinevus on see, et õhk-vesi soojuspump soojendab õhu asemel vett ja seetõttu on võimalik lisaks maja kütmisele soojendada ka tarbevett. sooja vee jaoks on seadmel boiler,  mis võib olla integreeritud seadme siseossa või olla eraldiseisev. Enamus õhk-vesi soojuspumbasid suudavad talvel maja kütta ja suvel seda vajadusel jahutada. 

Telli õhk-vesi soojuspumba kütteprojekt

Meie partnerid pakuvad ka kütteprojekti koostamist. Projekt on aluseks kütteseadme valimisel ja selle paigaldamisel. See on väike lisakulu, kuid tasub ennast hiljem kuhjaga ära. 

Toome ühe näite: sinu elamu küttekoormus on 10kW. Kui sa seda aga ei tea, siis võib kergesti juhtuda, et sinu hoonele paigaldatakse madalama küttekoormusega seade, nt 6kW, ja sinu maja küttesüsteem on aladimensioneeritud. Seadme pumba kompressor peab pinna kütmiseks tegema ettenähtust oluliselt rohkem tööd. Selle tulemusena on elektrikulu suurem.

Võib juhtuda ka vastupidi: sinu 10kW kütte vajadusega maja saab hoopis suurema, 14kW soojuspumba. Seda nimetatakse üledimensioneerimiseks. See on küll parem variant kui aladimensioneerimine, aga ka sellel on piisavalt miinuseid. Võimsam soojuspump on alati kallim ja kuna üledimensioneerimisega jäävad pumba töötsüklid liiga lühikeseks, siis kulutavad need pumba elutähtsaid osasid.

Õhksoojuspumba paigaldamine

Miks tellida õhk-vesi soojuspump Elektrihind.ee kaudu?

Meie aitame sul leida küttesüsteemi täislahenduse. Sinu kodu ja vajadused on esikohal. 

Õhk-vesi soojuspumba paigaldamise A ja O

Siit leiad vastused kõikidele küsimustele, mis puudutavad õhk-vesi soojuspumba paigaldamist.

Õhk-vesi soojuspump ei vaja sisuliselt üldse krundi pinda, sest seda on võimalik paigaldada ka maja külge kinnitatuna. Siiski eelistavad mõned paigaldada õhk-vesi soojuspumba kinnistule ja mitte maja külge. Sel juhul oleneb juba hoone suurusest, milline soojuspump valida. Üldjuhul räägime paarist ruutmeetrist kinnistu pinnast. See on ka kõige suurem eelis maasoojuspumba paigaldamise ees, viimane vajab oluliselt rohkem pinda.  

Õhk-vesi soojuspumbaga saab nii hoonet kütta kui ka sooja vett toota. Kui renoveerid vana maja, kus kasutasid enne sooja tarbevee tegemiseks elektriboilerit, siis peale õhk-vesi soojuspumba paigaldamist võid muudest sooja vee tootmise seadmest loobuda. 

Õhk-vesi soojuspump maksab üldjuhul 4000 – 5000 eurot ja paigaldamise kulud jäävad 700 – 1500 euro vahele. Kõik sõltub muidugi sinu vajadustest ja köetava pinna suurusest. Õhk-vesi soojuspumpa saab paigaldada ka kortermajadele. Sellisel juhul on vajadused suuremad ja ka hinnad kõrgemad. Samas on õhk-vesi soojuspumba ostmine ja paigaldamine lausa märkimisväärselt lihtsam ja odavam maakütte paigaldamisest. 

Õhk-vesi soojuspump teeb ühe meetri kauguselt mõõdetuna müra ca 40-60 dB. Kui liigud seadmest kaugemale kui 1 meeter, väheneb müra kiirelt ja märgatavalt. Müra hulk on võrreldav õhukonditsioneeriga. Arvestades, et seadet saab paigaldada ka majast eemale, siis tegelikult võib häiriv müra sisuliselt puududa. Kui sinu läheduses on veel muud müra, nt tänavaliiklus, siis ei kuule sa seda üldse.  

Oleneb, milleks soojuspumpa vajad. Kui tegemist on elumaja kütmisega ning vajad ka sooja vett otse pumbast, siis on ainuke variant õhk-vesi soojuspump, kuna õhksoojuspump sooja vett ei tooda. Õhk-vesi soojuspump on ka kuluefektiivsem pikas perspektiivis, samas palju kallim paigaldada. Kui sul on tegemist suvemajaga, kus on vähe tube ja kus sa talvel väga ei viibi, siis peaksid kaaluma õhksoojuspumba paigaldamist. Jahutamisega saavad mõlemad hakkama. 

Õhk-vesi soojuspump on väga vähe hooldust vajav seade. Sa pead regulaarselt jälgima, et majast väljas asuval soojusvahetil oleksid tiivikud lume- ja lehevabad ja et tiivik saaks takistusteta pöörelda. Siseosal tuleb puhastada küttesüsteemi vee mudafiltrid. Külmakontuuridel tuleb kontrollida nende hermeetilisust ja kogu süsteemil rõhku. Seadmel tuleb perioodiliselt kontrollida töörežiime: töötemperatuure ja mõõta tööpingeid. Elektriühendusi tuleb kontrollida ja pingutada. Kõik need tööd teevad ära asjatundjad. Ttellides maksab see umbes 80-100 eurot ja korralikud inimesed teevad seda vähemalt korra aastas enne kütteperioodi algust. 

Kõike võib ise teha, aga sellel pole suuremat mõtet. Pigalduskulu on 700 – 1300 eurot. Profesionaalide poolt tehakse see töö väga kiiresti, ja mis kõige olulisem – saad seadmele garantii. Ise paigaldades ei see sulle ei kehti. Garantii on keskmiselt 5 aastat, seega pole mõtet selliseid isetegemise riske enda kanda võtta. Kuna tegemist võib olla osaliselt kaetud töödega, siis seda enam. 

Enamus õhk-vesi soojuspumba paigaldajaid aitavad sind vajadusel kütteprojekti tegemisel. Kuna kütteprojekt on aluseks, et sinu õhk-vesi soojuspump oleks õigesti dimensioneeritud, siis soovitame alati koos seadme paigaldamisega võtta ka kütteprojekti pakkumine. Seda enam, et hilisemal kinnistu müümisel võib korraliku kütteprojekti puudumine, ehk puudulikud andmed ehitusregistris, saada järgmisele ostjale takistuseks pangalaenu saamisel. Kütteprojekt on aluseks ka hoone energiamärgisele. 

Loomulikult saab. Tuleb arvestada, et et õhk-vesi soojuspump on mõeldud paigaldamiseks vesikütte süsteemiga hoonetesse ehk kui teil on vesiradiaatorid, vesipõrandaküte, vesiseinaküte jms. Ja loomulikult arvestage sellega, et mida paremini on soojustatud elamu, seda suurem on ka soojuspumpade efektiivsus. Ja põrandaküte on alati efektiivsem kui radiaatorküte kuna sissetuleva vee temperatuur on oluliselt madalam kui radiaatorkütte puhul.  

Sinu ees vastutab toote paigaldaja ja tootele endale kehtib tehasegarantii. Paljudel juhtudel on garantiiaeg 5 aastat. Ära kunagi paigalda ise toodet, sellega kaotab tootegarantii reeglina kehtivuse.  

Õhk-vesi soojuspumpa saab kasutada vesiküttesüteemidega: radiaatorküte, põrandaküte, seinaküte ja ka eeltoodud küttesüsteemide segakütte puhul nagu siis, kui hoone esimesel korrusel on põrandaküte, aga teisel korrusel on radiaatorid. 

Paljugi oleneb sellest, mida te enne kütteks kasutasite. Elektriküttega võrreldes on võimalik säästa kuni ca 80%. Samas puuküttega võrreldes on suureks eeliseks ka mugavus, sest te ei pea enam pidevalt juures viibima ja kütma, saate kodust eemal olla, ja maja on köetud ning veetorud terved. 

Vaatamata sellele, et on-off tehnoloogiaga soojuspumbad on odavamad, soovitavad enamik professionaalseid paigaldajaid inverter tüüpi soojuspumpasid, sest pikas perspektiivis saavutate kokkuhoiu, mis ületavad on-off tüüpi soojuspumba paigaldamisel tekkinud kokkuhoidu. Ca 90-95% Eestis paigaldavatest soojuspumpadest on inverter tüüpi. Inverter reageerib temperatuuri muutustele sujuvamalt, väljalülitamisi-sisselülitamisi pole, mis tähendab, et pumba enda osad kuluvad vähem.  

Elektrihind.ee on Konkurentsiameti usaldusmärgisega võrdlemisvahend.
{{ 'nl_slogan' | translate }}
{{ 'nl_help' | translate }}
{{ 'nl_agreed_require' | translate }}

{{ 'nl_thanks' | translate }} {{ 'nl_thanks_close' | translate }}

Meid on kajastanud

© 2024 Elektrihind.ee

[email protected]